Net-billing vs net-metering - jak liczyć ROI fotowoltaiki w 2026

Od 2022 PV rozlicza się w net-billingu (po cenach RCEm), nie w energii. Dlaczego ROI spadło, kiedy magazyn energii jest niezbędny, jak liczyć rozliczenie po nowemu. 3 scenariusze (PV bez/z magazynem/z pompą ciepła).

ZE Zespół EkoInstalatorzy · · Zaktualizowano: · 20 min czytania
Net-billing vs net-metering - jak liczyć ROI fotowoltaiki w 2026

Kupiłeś PV w 2020 roku z ROI 5 lat - i teraz słyszysz, że dla nowych instalacji to już 9-11 lat? Nie zwariowałeś. Między 1 kwietnia 2022 a dzisiaj zmieniła się cała logika rozliczania prosumenta. Z modelu “1 kWh oddany = 0.7-0.8 kWh do odebrania” przeszliśmy do modelu “oddajesz po cenie hurtowej, kupujesz po cenie detalicznej”. Asymetria 2-3-krotna. Ten artykuł tłumaczy co się zmieniło, dlaczego ROI spadło, kiedy magazyn energii jest must-have, a kiedy jeszcze opłaca się PV bez magazynu - z konkretnymi tabelami kalkulacji dla trzech scenariuszy.

TL;DR - co musisz wiedzieć w 30 sekund

  • Do 31.03.2022: net-metering 1:0.7 lub 1:0.8 (oddajesz 1 kWh, odbierasz 0.7-0.8 kWh za darmo). Sieć działała jak darmowy magazyn.
  • Od 01.04.2022: net-billing. Oddana energia wyceniana po RCEm (rynkowa cena miesięczna z TGE - Towarowej Giełdy Energii). Kupiona - pełna taryfa z dystrybucją.
  • RCEm w 2025-2026: ~0.30-0.45 zł/kWh. Cena detaliczna prądu: 0.85-1.10 zł/kWh. Asymetria 2.5x.
  • ROI PV bez magazynu 2026: 9-13 lat (vs 5-7 w erze net-meteringu).
  • ROI PV z magazynem 2026: 7-10 lat, z ulgą termomodernizacyjną 6-8 lat. Dotacji Mój Prąd już nie ma (nabór zakończony 12.09.2025, edycja 7.0 nie powstała).
  • Magazyn energii to must-have, gdy autokonsumpcja w dzień wynosi <40% (typowy dom z gazowym CO, brak klimatyzacji).
  • Prosumenci sprzed 1.04.2022 zachowali net-metering na 15 lat od pierwszego wpięcia do sieci.

CTA na końcu artykułu - albo dzwoń teraz: 608 682 620.

1. Net-metering - jak działało do 2022

Net-metering (system opustów) obowiązywał w Polsce od 2016 do 31 marca 2022 roku. Zasada była geniaszem prostoty:

  • Oddajesz 1 kWh do sieci → masz prawo odebrać 0.8 kWh (dla instalacji ≤10 kW) lub 0.7 kWh (dla 10-50 kW) bez dodatkowych opłat.
  • Sieć była darmowym wirtualnym magazynem energii. Latem produkujesz nadwyżkę, zimą ją “odbierasz”.
  • Rozliczenie roczne - bilansowanie energii, nie pieniędzy.

Konsekwencje praktyczne net-meteringu

  • Autokonsumpcja nie miała znaczenia - nie liczyło się czy zużyjesz energię na bieżąco, czy oddasz do sieci.
  • Magazyn energii był niepotrzebny - sieć pełniła jego rolę za darmo (z 20% lub 30% “podatkiem” w postaci współczynnika).
  • ROI 5-7 lat dla typowej instalacji 6-8 kW.
  • Brak motywacji do dopasowywania zużycia do produkcji.

Kto zachował net-metering?

Każdy, kto wpiął instalację do sieci do 31.03.2022 włącznie (data podpisania protokołu z OSD - Operatora Systemu Dystrybucyjnego, czyli Tauron, PGE, Enea, Energa, Stoen). Te osoby rozliczają się w net-meteringu przez 15 lat od pierwszego wpięcia. Czyli ostatni prosumenci wpadają w net-billing dopiero w 2037 roku.

Ważne: jeśli rozbudowujesz starą instalację po 2022, dodatkowa moc trafia do net-billingu. Stara część zostaje na net-meteringu - chyba że dobrowolnie przejdziesz na net-billing (rzadko się opłaca).

2. Net-billing - jak działa od 1 kwietnia 2022

Net-billing zerwał z bilansowaniem energii. Od kwietnia 2022 prosument rozlicza się wartością energii, nie kilowatogodzinami.

Mechanika rozliczenia

  1. Oddajesz energię do sieci → przelicznik: ilość kWh × RCEm (rynkowa cena miesięczna z TGE) → kwota PLN trafia na twoje konto prosumenta (depozyt prosumencki).
  2. Pobierasz energię z sieci → płacisz pełną cenę detaliczną: cena energii (z taryfy) + opłata dystrybucyjna stała + zmienna + opłata jakościowa + akcyza + VAT.
  3. Bilans miesięczny: jeśli na koncie prosumenta są środki, są nimi pokrywane rachunki. Jeśli brakuje - dopłacasz.

Asymetria - dlaczego to boli

  • Cena, po której sprzedajesz energię (RCEm): ~0.30-0.45 zł/kWh netto w 2025-2026.
  • Cena, po której kupujesz energię od OSD: 0.85-1.10 zł/kWh brutto.
  • Stosunek: kupujesz 2.5-3x drożej niż sprzedajesz.

W net-meteringu różnica była “tylko” 20-30% (współczynnik opustu). W net-billingu jest 200-300%. Dlatego matematyka się zmieniła.

Czemu wprowadzono net-billing?

Argumentacja rządu (i Komisji Europejskiej w dyrektywie RED II) była następująca:

  • Net-metering subsydiował prosumentów kosztem reszty odbiorców - sieć ponosiła koszt magazynowania energii bez wynagrodzenia.
  • Boom prosumencki 2019-2021 (1 mln instalacji w 2 lata) destabilizował sieć niskiego napięcia - w słoneczne południa napięcie skakało powyżej 253V, falowniki się wyłączały.
  • Net-billing miał wymusić autokonsumpcję i inwestycje w magazyny energii, zamiast eksportu wszystkiego do sieci.

Cel został osiągnięty - w 2024 boom magazynów energii (170 tys. nowych instalacji rocznie) zrównał liczbę z PV. Tyle że dla nowych prosumentów ROI urosło z 5 lat do 9.

3. RCEm 2022-2026 - historia ceny

RCEm (rynkowa cena miesięczna energii) to średnia ważona ceny godzinowej z rynku dnia następnego TGE (Towarowej Giełdy Energii) w danym miesiącu kalendarzowym. Publikuje ją URE (Urząd Regulacji Energetyki) około 5. dnia kolejnego miesiąca na ure.gov.pl.

RokŚrednia roczna RCEmKontekst rynkowy
2022 (od kwietnia)~0.70 zł/kWhBoom cen energii po inwazji Rosji na Ukrainę. RCEm w sierpniu 2022 dotykał 1.05 zł/kWh.
2023~0.50 zł/kWhStabilizacja. Spadek hurtowych cen w UE.
2024~0.32 zł/kWhDno cen. Lato 2024: RCEm w czerwcu 0.18 zł/kWh - masowa nadprodukcja PV.
2025~0.38 zł/kWhLekkie odbicie. Letnie miesiące dalej niskie (0.20-0.30). Zima 0.45-0.55.
2026 (prognoza)~0.35-0.45 zł/kWhStabilizacja na poziomie 2024-2025.

Dlaczego RCEm jest niski latem?

W słoneczne południe lipca cała Polska (3 mln prosumentów + farmy PV) oddaje energię w tych samych godzinach. Podaż przewyższa popyt. RCEm w lipcu 2024 spadł chwilami do 0.05-0.10 zł/kWh. Czasem nawet do 0 - bo sieć była przeciążona.

To jest gwóźdź do trumny PV bez magazynu. Energia, którą oddajesz w południe lipca, jest warta 2-3x mniej niż średnia roczna.

Cena detaliczna prądu w 2026

Dla porównania, co płacisz za 1 kWh kupowany od OSD:

  • Taryfa G11 (jednostrefowa): ~0.85-0.95 zł/kWh brutto (w zależności od OSD i tarczy ochronnej, jeśli jest).
  • Taryfa G12 strefa dzienna: ~1.00-1.10 zł/kWh.
  • Taryfa G12 strefa nocna (22:00-6:00): ~0.55-0.65 zł/kWh.
  • Taryfa G13 (3-strefowa, popularna z pompami ciepła): szczyt ~1.10, dolinowa ~0.45.

Asymetria między ceną sprzedaży (RCEm) a kupna (taryfa) jest dwucyfrowa (200-300%) - i to determinuje całą ekonomię PV w 2026.

4. Dlaczego ROI fotowoltaiki spadło

Załóżmy ten sam dom: roczne zużycie 5 500 kWh, instalacja PV 8 kW, produkcja roczna ~7 500 kWh.

W net-meteringu (2020)

  • Wytwarzasz 7 500 kWh, autokonsumpcja w czasie rzeczywistym 25% = 1 875 kWh zużyte od razu.
  • Reszta (5 625 kWh) → do sieci. Po 20% opuście odbierzesz 4 500 kWh w nocy/zimą za darmo.
  • Razem pokryte z PV: 1 875 + 4 500 = 6 375 kWh (więcej niż zużywasz, czyli 100% pokrycia + nadwyżka).
  • Oszczędność roczna: 5 500 kWh × 0.65 zł/kWh (cena prądu w 2020) = 3 575 zł.
  • Cena instalacji: 28 000 zł netto, dotacja Mój Prąd 5 000 zł → realna 23 000 zł.
  • ROI: 23 000 / 3 575 = 6.4 roku.

W net-billingu (2026), bez magazynu

  • Wytwarzasz 7 500 kWh, autokonsumpcja 30% = 2 250 kWh zużyte od razu (oszczędzasz 2 250 × 0.95 = 2 137 zł).
  • Reszta (5 250 kWh) → do sieci po RCEm 0.35 zł/kWh = 1 837 zł na koncie prosumenta.
  • Razem korzyść roczna: ~3 974 zł brutto. Po opłatach stałych (dystrybucja, abonament) realna oszczędność: ~3 700 zł.
  • Cena instalacji 8 kW w 2026: 32 000 zł netto. Na samą fotowoltaikę w 2026 nie ma ogólnopolskiej dotacji.
  • ROI: 32 000 / 3 700 = 8.6 roku. Z ulgą termomodernizacyjną (12% PIT, zwrot 3 840 zł): 28 160 / 3 700 = 7.6 roku.

Czyli różnica nie jest aż tak dramatyczna, zwłaszcza gdy odliczysz wydatek w PIT. Ale gdy do tego dodasz magazyn energii, sytuacja zmienia się jeszcze bardziej.

W net-billingu z magazynem 10 kWh

  • Autokonsumpcja rośnie z 30% do 75%: zużywasz 5 625 kWh z PV (oszczędzasz 5 625 × 0.95 = 5 343 zł).
  • Eksport spada do 1 875 kWh × 0.35 = 656 zł.
  • Korzyść roczna: ~6 000 zł.
  • Inwestycja: 32 000 zł (PV) + 22 000 zł (magazyn 10 kWh BYD lub Pylontech) = 54 000 zł netto.
  • Dotacja: 0 zł. Program Przydomowe Magazyny Energii cz. 2 wymaga magazynu o pojemności co najmniej 2x mocy PV, czyli przy 8 kWp min. 16 kWh.
  • Z ulgą termomodernizacyjną (12% PIT, zwrot 6 480 zł): realnie 47 520 zł.
  • ROI: 54 000 / 6 000 = 9 lat, z ulgą 47 520 / 6 000 = 7.9 roku.

Magazyn energii w net-billingu prawie podwaja roczną korzyść - bo radykalnie zmniejsza zależność od sieci, gdzie kupujesz drogo. Bez dotacji ROI wydłuża się, ale każda kolejna podwyżka cen prądu działa na korzyść wariantu z magazynem.

5. Konto prosumenta - depozyt energii i 12 miesięcy ważności

To ten element, którego nikt nie tłumaczy w reklamach instalatorów. Konto prosumenta to wirtualny portfel prowadzony przez twojego sprzedawcę energii (Tauron Sprzedaż, PGE Obrót, Enea, Energa, itd.).

Jak działa

  1. Co miesiąc na konto trafiają środki z odsprzedanej energii (kWh × RCEm w danym miesiącu).
  2. Środki automatycznie pokrywają rachunek za pobraną energię w kolejnych miesiącach.
  3. Środki mają 12 miesięcy ważności od daty wpływu - niewykorzystane przepadają.
  4. Na koniec roku rozliczeniowego (zwykle marzec-czerwiec, zależnie od OSD), niewykorzystaną nadwyżkę z dłużej niż 12 miesięcy sprzedawca wypłaca w 80% w gotówce. 20% przepada.

Praktyczna konsekwencja

Jeśli masz przewymiarowaną instalację PV (np. 12 kW dla domu zużywającego 4 000 kWh rocznie), letnie nadwyżki nie wrócą do ciebie w pełni. Najpierw przelew na konto prosumenta (po niskim RCEm), potem 12 miesięcy oczekiwania, potem wypłata 80%. Wartościowo dostajesz może 20-25% wartości tej energii względem tego, co byś zaoszczędził konsumując ją na bieżąco.

Wniosek: w net-billingu nie warto przewymiarowywać PV. Lepsza strategia: dopasować moc do zużycia + magazyn energii. Szczegóły dlaczego - w naszym artykule magazyn energii kiedy się opłaca.

6. Autokonsumpcja - klucz w net-billingu

W net-meteringu autokonsumpcja była nieistotna. W net-billingu - to najważniejszy parametr ekonomiczny twojej instalacji.

Typowe poziomy autokonsumpcji

KonfiguracjaAutokonsumpcja roczna
PV bez magazynu, dom z gazem na CO, brak klimatyzacji25-35%
PV bez magazynu, dom z klimatyzacją + duża rodzina (zużycie w dzień)35-50%
PV bez magazynu, firma działająca w dzień (biuro, warsztat)50-70%
PV + magazyn 10 kWh (typowy dom 5-7 MWh/rok)70-85%
PV + magazyn + pompa ciepła (sterowana pod produkcję)80-95%
PV + magazyn + pompa + EV (ładowanie w dzień)85-95%

Dlaczego autokonsumpcja tak różni ROI?

  • 1 kWh autokonsumpcji = oszczędność 0.95 zł (cena detaliczna G11).
  • 1 kWh eksportu = przychód 0.35 zł (RCEm).
  • Różnica: 0.60 zł/kWh, czyli ~63% wartości.

Jeśli twoja instalacja produkuje 7 500 kWh/rok, każde 10 punktów procentowych autokonsumpcji to 750 kWh × 0.60 zł = 450 zł/rok. Magazyn energii podnoszący autokonsumpcję z 30% do 75% to 45 punktów × 45 zł = 2 025 zł/rok dodatkowej oszczędności.

To jest powód, dla którego magazyny energii zaczęły się masowo opłacać dopiero w net-billingu. W net-meteringu były ozdobą.

7. Trzy scenariusze ROI 2026 - kalkulacje

Zakładamy: dom jednorodzinny 150 m², Małopolska/Śląsk, nasłonecznienie 1 100 kWh/kWp/rok, cena prądu G11 0.95 zł/kWh, RCEm 0.35 zł/kWh, brak dotacji na PV (Mój Prąd zakończony), ulga termomodernizacyjna przy I progu PIT (12%).

Scenariusz A: PV 8 kW bez magazynu, gaz na CO

Typowa rodzina, ogrzewanie gazowe, klimatyzacja w salonie, brak EV.

PozycjaWartość
Moc PV8 kW
Produkcja roczna~7 500 kWh
Autokonsumpcja30% (2 250 kWh)
Eksport70% (5 250 kWh)
Wartość autokonsumpcji2 250 × 0.95 = 2 137 zł
Wartość eksportu5 250 × 0.35 = 1 837 zł
Roczna korzyść brutto3 974 zł
Po opłatach stałych~3 700 zł
Cena instalacji netto32 000 zł
Dotacja na PV0 zł (brak programu ogólnopolskiego)
Ulga termomodernizacyjna (12% PIT)3 840 zł
Inwestycja po uldze28 160 zł
ROI~7.6 roku (z ulgą) / 8.6 lat (bez)

Werdykt: opłaca się także bez dotacji. Ale każde wydłużenie zużycia na dzień (klimatyzacja, ładowanie EV w dzień, suszarka, pralka w południe) podniesie autokonsumpcję i skróci ROI.

Scenariusz B: PV 8 kW + magazyn 10 kWh, gaz na CO

Ta sama rodzina, ale z magazynem energii. Marka magazynu np. BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 lub Pylontech Force H2 10.65 kWh lub Sungrow SBR 9.6.

PozycjaWartość
Moc PV8 kW
Pojemność magazynu10 kWh (użyteczne ~9 kWh)
Produkcja roczna~7 500 kWh
Autokonsumpcja75% (5 625 kWh)
Eksport25% (1 875 kWh)
Wartość autokonsumpcji5 625 × 0.95 = 5 343 zł
Wartość eksportu1 875 × 0.35 = 656 zł
Roczna korzyść brutto5 999 zł
Po opłatach stałych~5 700 zł
Cena PV netto32 000 zł
Cena magazynu netto22 000 zł
Razem netto54 000 zł
Dotacja PME20 zł (magazyn 10 kWh to mniej niż 2x moc PV 8 kWp)
Ulga termomodernizacyjna (12% PIT)6 480 zł
Inwestycja po uldze47 520 zł
ROI~8.3 roku (z ulgą) / 9.5 roku (bez)

Werdykt: najwyższa roczna korzyść z PV. Jeśli chcesz dotację PME2, dobierz magazyn min. 16 kWh (2x 8 kWp). Dodatkowe atuty:

  • Backup w razie awarii sieci (z odpowiednim falownikiem hybrydowym typu Huawei SUN2000 lub Sungrow SH).
  • Zabezpieczenie przed dalszym spadkiem RCEm - przy RCEm 0.20 zł/kWh w 2027 ROI scenariusza A wydłuży się o ok. rok, a scenariusza B znacznie mniej, bo magazyn ogranicza eksport.

Szczegóły doboru pojemności magazynu - zobacz magazyn energii jak dobrać pojemność.

Scenariusz C: PV 10 kW + magazyn 10 kWh + pompa ciepła

Dom 150 m², ogrzewanie pompą ciepła, zużycie roczne 11 000 kWh (5 500 dom + 5 500 pompa).

PozycjaWartość
Moc PV10 kW
Pojemność magazynu10 kWh
Pompa ciepła12 kW (np. Daikin Altherma, Panasonic Aquarea, Viessmann Vitocal)
Produkcja PV roczna~9 400 kWh
Autokonsumpcja90% (8 460 kWh)
Eksport10% (940 kWh)
Wartość autokonsumpcji8 460 × 0.95 = 8 037 zł
Wartość eksportu940 × 0.35 = 329 zł
Roczna korzyść z PV8 366 zł
Oszczędność na CO (vs gaz)~3 000 zł/rok
Łączna roczna korzyść~11 300 zł
Cena PV netto38 000 zł
Cena magazynu netto22 000 zł
Cena pompy ciepła z montażem55 000 zł
Razem netto115 000 zł
Dotacja Czyste Powietrze (pompa powietrze-woda)14 080-35 200 zł (zależnie od progu dochodowego; PV i magazyn nie są kosztem kwalifikowanym)
Inwestycja po dotacji~80 000-101 000 zł
ROI całego pakietu~7-9 lat (z dotacją) / ~10 lat (bez)

Werdykt: pakiet PV + magazyn + pompa ciepła to kompletna niezależność energetyczna + ROI lepszy niż osobne inwestycje. Klucz: pompa ciepła sterowana pod produkcję PV - grzeje wodę użytkową i bufor CO w godzinach 10:00-15:00, gdy PV produkuje najwięcej.

8. Dotacje w 2026 - jak zmieniają kalkulację

Program Mój Prąd się zakończył: ostatnia edycja (6.0) przyjmowała wnioski do 12.09.2025, a edycja 7.0 nie powstała. Szczegóły w artykule co się stało z programem Mój Prąd. Stan na wrzesień 2026:

  • PV: na samą fotowoltaikę nie ma ogólnopolskiej dotacji. Zostają ulga termomodernizacyjna (do 53 000 zł odliczenia na osobę), ARiMR OZE 2026 dla rolników (nabór 5.10-3.11.2026) i miejski program w Krakowie.
  • Magazyn energii: Przydomowe Magazyny Energii cz. 2 (następca Mój Prąd) - do 30% kosztów, max 800 zł/kWh, do 16 000 zł w net-billingu (8 000 zł w net-meteringu). Warunki: min. 10 kWh i pojemność co najmniej 2x moc PV.
  • Magazyn ciepła: do 1 000 zł, falownik hybrydowy (produkcji UE): do 2 000 zł.
  • Razem maksymalnie: 19 000 zł na jeden punkt poboru energii (PPE). Nabór planowany w IV kw. 2026, wnioski w GWD NFOŚiGW.

Wpływ na ROI

Scenariusz B (PV 8 kW + magazyn 10 kWh) nie łapie się na PME2. Wersja pod program to magazyn 16 kWh: przy koszcie ~33 000 zł netto dotacja wyniesie 30%, czyli ~9 900 zł (limit 800 zł/kWh daje 12 800 zł, więc nie ogranicza). Ulga termomodernizacyjna od 1.01.2025 obejmuje też magazyn energii i magazyn ciepła - odliczasz tę część kosztu, której nie pokryła dotacja.

Patrz nasza oferta fotowoltaiki i cennik PV 2026.

9. Taryfy dynamiczne - gra zmienia zasady

Od lipca 2024 OSD są zobowiązane oferować taryfy dynamiczne (oparte na cenie godzinowej RCE - rynkowej cenie energii w czasie rzeczywistym). Do 2026 oferty dostępne u Tauron, PGE, Enea, Energa.

Jak działa taryfa dynamiczna

  • Cena energii zmienia się co godzinę zgodnie z RCE z TGE.
  • W nocy (1:00-5:00) potrafi spadać do 0.10-0.20 zł/kWh.
  • W szczycie wieczornym (17:00-21:00 zimą) potrafi rosnąć do 1.50-2.00 zł/kWh.
  • Średnia roczna podobna do taryfy stałej, ale rozkład - bardzo różny.

Dla kogo to opłacalne?

  • Osoby z magazynem energii - bo magazyn można ładować w nocy z taniej sieci (arbitraż energetyczny) i zużywać w drogim szczycie wieczornym.
  • Osoby z EV - ładowanie w nocy poniżej 0.20 zł/kWh.
  • Osoby z pompą ciepła + bufor - grzanie buforu w nocy.

Kogo to skrzywdzi?

  • Domy bez magazynu i bez elastyczności w czasie zużycia. Jeśli i tak zużywasz wieczorem (gotujesz, oglądasz TV), płacisz po szczytowej cenie.

Wpływ na ROI magazynu energii

W taryfie dynamicznej magazyn energii zarabia dwa razy:

  1. Zwiększa autokonsumpcję PV (jak w net-billingu klasycznym).
  2. Arbitraż: tani prąd nocą → drogi prąd wieczorem. Różnica 0.50-1.00 zł/kWh × 5 kWh dziennie = 900-1 800 zł/rok dodatkowo.

To skraca ROI magazynu o kolejne 1-2 lata. Dlatego nowoczesne falowniki hybrydowe (Huawei SUN2000, Sungrow SH, Fronius GEN24) mają wbudowaną funkcję time-of-use (planowanie ładowania/rozładowania pod taryfę).

10. Kiedy magazyn energii jest must-have w 2026

Kup PV z magazynem od razu, jeśli:

  • Twoje zużycie w godzinach 10:00-15:00 < 30% całkowitego zużycia (typowy dom z gazem na CO, bez klimatyzacji, dorośli pracujący poza domem).
  • Planujesz przejść na taryfę dynamiczną (arbitraż).
  • Mieszkasz na obszarze, gdzie sieć ma problemy (wyłączenia falownika z powodu napięcia >253V - typowe na wsi z dużą gęstością PV).
  • Planujesz magazyn min. 10 kWh i co najmniej 2x moc PV - wtedy kwalifikujesz się do dotacji PME2 (do 16 000 zł).
  • Chcesz backup w razie awarii prądu (powódź, zamieć, awaria sieci) - magazyn z odpowiednim falownikiem zapewnia podtrzymanie krytycznych obwodów (lodówka, oświetlenie, router, pompa CO).
  • Masz pompę ciepła - magazyn zapewnia, że pompa grzeje z PV nawet w pochmurne dni (z buforem cieplnym).

Zobacz nasz ranking magazynów energii 2026.

11. Dla kogo PV bez magazynu wciąż się opłaca

Magazyn nie zawsze jest konieczny. PV bez magazynu wciąż ma sens, gdy:

  • Firma jednoosobowa, mały warsztat, sklep działający w godz. 8:00-18:00 - naturalna autokonsumpcja 60-80%.
  • Duża rodzina z domową aktywnością w dzień (zdalna praca, dzieci w domu, klimatyzacja w lecie).
  • Klimatyzacja jako ogrzewanie zimą - zobacz klimatyzacja jako ogrzewanie 2026 - zużycie w dzień podnosi autokonsumpcję do 50-60%.
  • Dom z elektrycznym podgrzewaniem CWU sterowanym przekaźnikiem nadwyżki PV (grzałka 2 kW włącza się, gdy produkcja > zużycie). Tania alternatywa magazynu energii za ~1 500 zł.
  • EV ładowane w dzień z domowej wallboxa - auto staje się częściowym magazynem.
  • Krótszy horyzont inwestycyjny (sprzedaż domu za 5 lat) - magazyn nie zwróci się, PV samo tak.

Pełen przegląd opłacalności w fotowoltaika czy się opłaca 2026.

12. Praktyka: jak czytać rozliczenie net-billing

Faktury od OSD/sprzedawcy w net-billingu wyglądają inaczej niż przed 2022. Co znajdziesz:

  • Energia pobrana z sieci (kWh × cena z taryfy + dystrybucja) - pozycja “do zapłaty”.
  • Energia oddana do sieci (kWh × RCEm danego miesiąca) - pozycja “na konto prosumenta”.
  • Saldo konta prosumenta - kwota dostępna do pokrycia rachunku.
  • Opłaty stałe (abonament, opłata mocowa, opłata jakościowa) - płacisz niezależnie od bilansu PV. Typowo 30-60 zł/miesiąc.
  • Bilans miesięczny: jeśli saldo > opłaty + zużyta energia, nic nie płacisz (nadwyżka zostaje na koncie). Jeśli mniej - dopłacasz różnicę.

Najczęstsza pomyłka klientów: “wytwarzam 2x więcej niż zużywam, czemu i tak płacę za prąd?” Odpowiedź: opłaty stałe + asymetria RCEm vs cena detaliczna + 12 miesięcy ważności środków.

13. FAQ

1. Czy mogę przejść z net-meteringu na net-billing? Tak, dobrowolnie - ale rzadko się opłaca. Przeliczenie: jeśli twoja autokonsumpcja jest <40% i nie planujesz magazynu, zostań w net-meteringu. Jeśli >70% (np. masz EV i pompę ciepła) i RCEm rośnie, przejście może mieć sens. W praktyce: 95% prosumentów sprzed 2022 zostaje w starym systemie do końca 15-letniego okresu.

2. Czy net-billing wlicza VAT do RCEm? RCEm publikowane przez URE jest netto. Sprzedawca dolicza VAT (23% lub 8% dla osób fizycznych w niektórych przypadkach). Na konto prosumenta wpływa kwota brutto (RCEm × kWh × 1.23 lub 1.08, zależnie od interpretacji konkretnego sprzedawcy). Sprawdź swój regulamin u dostawcy.

3. Co jeśli RCEm spadnie do zera (jak w lecie 2024)? Wtedy energia oddana w danym miesiącu po prostu nic nie wnosi na konto prosumenta. Nie tracisz, ale nie zarabiasz. Magazyn energii eliminuje ten problem - energia, której nie wyeksportujesz, zostaje w magazynie i zużyjesz ją wieczorem po cenie 0.95 zł/kWh.

4. Czy mogę być na taryfie G12 i mieć PV w net-billingu? Tak. Net-billing jest niezależny od taryfy. W G12 masz tańszą strefę nocną (ładowanie EV/magazynu/grzanie buforu) i droższą dzienną. PV produkuje w drogiej strefie - autokonsumpcja w G12 daje większą oszczędność niż w G11. Ale za eksport dostajesz tyle samo (RCEm).

5. Jak czytać konto prosumenta w aplikacji sprzedawcy? Większość sprzedawców (Tauron, PGE, Enea, Energa) ma aplikacje pokazujące:

  • Bieżące saldo (zł).
  • Historię wpływów (kWh × RCEm danego miesiąca).
  • Termin ważności poszczególnych transz (12 miesięcy od wpływu).
  • Prognozę wykorzystania. Sprawdzaj raz w miesiącu - jeśli saldo rośnie ponad 1 000 zł, masz przewymiarowaną instalację lub niską autokonsumpcję (rozważ magazyn).

6. Czy net-billing dotyczy też paneli na firmie? Tak, mikroinstalacje firmowe ≤50 kW podlegają net-billingowi tak samo jak domowe. Większe instalacje (>50 kW) mają inne zasady - bezpośrednia sprzedaż na rynku TGE lub umowa PPA.

14. Podsumowanie i co dalej

  • Net-metering vs net-billing: różnica fundamentalna. Sieć przestała być darmowym magazynem. Każdy kWh wyeksportowany zarabia 2-3x mniej niż gdybyś go skonsumował.
  • ROI PV w 2026: 8-9 lat bez wsparcia, 6-8 lat z ulgą termomodernizacyjną (zależnie od progu PIT). Dotacji na samą PV nie ma.
  • Magazyn energii to nie luksus, ale element ekonomiczny - szczególnie dla domów z gazowym CO i niską autokonsumpcją w dzień.
  • Pakiet PV + magazyn + pompa ciepła to najlepsze ROI całościowe (~7-9 lat z Czyste Powietrze) i pełna niezależność energetyczna.
  • Taryfy dynamiczne w 2026 zaczynają zmieniać reguły gry - magazyn energii zarabia dodatkowo na arbitrażu.

Co teraz zrobić?

  1. Sprawdź aktualne RCEm na ure.gov.pl (ostatnie 6 miesięcy).
  2. Oblicz swoją autokonsumpcję (ilość zużycia w godzinach 10:00-15:00 przez ilość całkowitą - z aplikacji OSD lub licznika dwukierunkowego).
  3. Jeśli autokonsumpcja < 40% - masz mocną przesłankę na magazyn energii.
  4. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do Przydomowe Magazyny Energii cz. 2 (konfiguracje w artykule PV z magazynem energii).
  5. Zamów darmową wycenę instalacji dopasowanej do twojego profilu zużycia - z tabelą ROI dla 2-3 wariantów (PV bez/z magazynem/+ pompa ciepła).

CTA - Zamów wycenę dopasowaną do twoich liczb

Zadzwoń 608 682 620 lub umów się przez formularz na ekoinstalatorzy.pl. W ciągu 48 godzin dostarczamy:

  • Symulację rocznej produkcji PV w twojej lokalizacji (PVGIS + dane historyczne).
  • Trzy warianty: PV bez magazynu / + magazyn 5 kWh / + magazyn 10 kWh.
  • Tabelę ROI dla każdego z ulgą i dotacją PME2 (jeśli przysługuje) oraz bez.
  • Kalkulację z aktualnym RCEm i prognozą na 5 lat.
  • Pełną asystę przy wniosku PME2 (NFOŚiGW) i dokumentację do ulgi termomodernizacyjnej.

Specjalizujemy się w Małopolsce i na Śląsku - Kraków, Katowice, Tarnów. Ponad 250 instalacji PV + magazyn + pompa ciepła zrealizowanych w latach 2022-2025.

608 682 620 - godziny pracy 8:00-18:00 pn-pt, 9:00-14:00 sb.

Udostępnij: Facebook X / Twitter LinkedIn Email

Realizujemy w miastach

Świadczymy usługi montażu w Małopolsce i na Śląsku. Sprawdź ofertę w swoim mieście:

Czytaj dalej

Bezpłatna konsultacja

Sprawdź, czy się kwalifikujesz do dotacji i jakie rozwiązanie pasuje do Twojego domu - bez zobowiązań.

☎ Zadzwoń: 608 682 620