Wallbox do domu - jak wybrać i ile kosztuje 2026 (a co z dotacją Mój Prąd)

Wallbox / stacja ładowania samochodu elektrycznego w domu jednorodzinnym 2026. Wybór mocy 1F vs 3F, integracja z fotowoltaiką i magazynem, marki i ceny. Mój Prąd zakończony - co z dotacją na wallbox. Małopolska i Śląsk.

ZE Zespół EkoInstalatorzy · · Zaktualizowano: · 12 min czytania
Wallbox do domu - jak wybrać i ile kosztuje 2026 (a co z dotacją Mój Prąd)

Wallbox - czyli domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego - przestał być gadżetem. W 2026 roku w Polsce sprzedaje się ponad 60 tysięcy nowych aut z wtyczką rocznie, a większość użytkowników BEV i PHEV ładuje auto głównie w domu. Ładowanie z gniazdka 230 V to rozwiązanie awaryjne - wolne i przy codziennym użyciu niebezpieczne dla domowej instalacji. Poniżej przewodnik dla świadomego inwestora: jak dobrać moc, ile to kosztuje, jak zintegrować go z fotowoltaiką i magazynem energii oraz co z dotacją po zakończeniu programu Mój Prąd.

TL;DR - najważniejsze decyzje w 2 minuty

  • Wallbox vs gniazdko: ładowanie z gniazdka 230 V to ok. 2,3 kW i 24-30 godzin na pełne 60 kWh. Wallbox 11 kW skraca to do 5-6 godzin i nie obciąża obwodu domowego ponad normę.
  • 1-fazowy 7,4 kW czy 3-fazowy 11 kW: jeśli masz przyłącze 3-fazowe (większość domów jednorodzinnych) - bierz 11 kW. To dziś standard cenowo-techniczny w PL.
  • 22 kW ma sens tylko gdy auto przyjmuje 22 kW AC (rzadkość) i przyłącze pozwala. Dla 99% gospodarstw to przepłacanie.
  • Dotacja: program Mój Prąd się zakończył (edycja 6.0 do 12.09.2025, edycji 7.0 nie ma). Następca, program Przydomowe Magazyny Energii, w części 2 nie wymienia wallboxa wśród kosztów kwalifikowanych - w 2026 licz koszt wallboxa bez dotacji.
  • Budżet 2026: basic 3-4 tys. zł, smart 5-8 tys. zł, premium z DLM/OCPP/MID 8-15 tys. zł netto. Montaż dodatkowo 1,5-3,5 tys. zł.

1. Wallbox vs ładowanie z gniazdka 230 V

Zaczynamy od fundamentów, bo to pytanie wraca w każdej rozmowie z klientem.

Gniazdko domowe daje fizycznie 16 A na fazie (3,7 kW), ale producenci aut limitują kable schuko/ICCB do 8-10 A (1,8-2,3 kW), żeby nie przegrzewać starych instalacji. Ładowanie auta z gniazdka to 2,3 kW i 24-30 godzin na uzupełnienie z 10 do 100% baterii 60 kWh.

Problemy:

  • Termika instalacji: ciągłe 10 A przez 8-12 godzin to nie jest scenariusz, dla którego projektowano domowe gniazdka. Aluminiowe puszki, skręcane połączenia - realne źródła pożarów.
  • Brak zabezpieczeń DC: ładowarka pokładowa generuje składową stałą. Klasyczny RCD typu A jej nie wykryje. Wallbox musi mieć RCD typu B albo DC-RCM 6 mA.
  • Brak komunikacji: gniazdko nie potrafi dynamicznie obniżyć mocy, gdy włączysz piekarnik. Wallbox potrafi.

Wniosek: gniazdko to awaryjne rozwiązanie. W domu z codziennie ładowanym autem wallbox to inwestycja w bezpieczeństwo, nie tylko wygodę.

2. 1-fazowy czy 3-fazowy - kluczowa decyzja

To rozwidlenie decyzyjne, od którego zależy 80% pozostałych wyborów. Krótko:

  • 1-fazowy (3,7-7,4 kW) - wystarczy zwykłe przyłącze 1-fazowe, prostszy montaż, tańszy. Naładuje średnie auto BEV (60 kWh) z 10 do 80% w 6-10 godzin. Wystarczający dla PHEV i BEV przy nocnym ładowaniu.
  • 3-fazowy (11 lub 22 kW) - wymaga przyłącza 3-fazowego 400 V (większość nowszych domów jednorodzinnych je ma). 11 kW to dziś standard branżowy - ładuje BEV 60 kWh w 5-6 godzin, większość aut przyjmuje 11 kW AC.
Typ wallboxMocPrąd / fazyCzas ład. 60 kWh (10-100%)Wymaga przyłączaCena urządzenia
1-fazowy basic3,7 kW16 A / 1F16-18 hStandardowe 1F2 500 - 3 500 zł
1-fazowy mid7,4 kW32 A / 1F8-10 h1F, ale moc umowna ≥7,5 kW3 500 - 5 500 zł
3-fazowy standard11 kW16 A / 3F5-6 h3F, moc umowna ≥12 kW4 500 - 8 000 zł
3-fazowy max22 kW32 A / 3F2,5-3 h3F, moc umowna ≥25 kW5 500 - 12 000 zł

Pułapka 22 kW: większość aut EV w PL ładuje maks. 11 kW AC. Tesla Model 3/Y, Skoda Enyaq, VW ID.4, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, BMW i4 - wszystkie mają OBC 11 kW. Wallbox 22 kW przy takim aucie i tak da 11 kW. Sens 22 kW jest tylko w autach z OBC 22 kW (Renault Zoe, Audi e-tron GT, Tesla Model S/X).

Drugi czynnik: moc umowna przyłącza. Typowo 11-14 kW. Wallbox 11 kW to cała ta moc. Bez DLM ryzykujesz wyrzucanie głównego bezpiecznika, gdy ktoś włączy indukcję w trakcie ładowania.

3. Parametry wallboxa - co naprawdę się liczy

Wtyk Type 2 (Mennekes)

W UE standardem AC jest Type 2 (IEC 62196-2) - 7-pinowa kostka. Type 1 to relikt aut sprzed 2018, nie kupuj. Decyzja: kabel na stałe (tethered) vs gniazdo (untethered). Tethered jest wygodniejsze; untethered bardziej uniwersalne i prościej wymienić uszkodzony kabel. W PL większość wybiera tethered 5-7 m.

Dynamic Load Management (DLM)

Najważniejsza funkcja po mocy. DLM mierzy chwilowy pobór całego domu (czujnik clamp na rozdzielnicy) i dynamicznie obniża prąd ładowania, gdy reszta gospodarstwa pobiera moc. Tańsze wallboxy mają tylko statyczne ograniczenie (np. 13 A na stałe) - bezpieczne, ale wolne. Pełny DLM kosztuje 800-2 000 zł więcej i w domu z indukcją, klimą i pompą ciepła zwraca się przy pierwszej chłodnej sobocie.

MID, OCPP, RFID, aplikacja

  • MID (certyfikowany licznik): obowiązek, jeśli rozliczasz auto służbowe z pracodawcą. Bez MID raport zużycia jest orientacyjny - więcej w naszym słowniku pojęć (MID). Dla prywatnego auta nie jest wymagany.
  • OCPP (Open Charge Point Protocol): kluczowy dla firm i wspólnot - pozwala podpiąć stację do operatora (Eleport, GreenWay). Dla domu prywatnego - mniej istotny, liczy się aplikacja producenta.
  • RFID: karta zbliżeniowa - sens w garażu wspólnym lub firmie. W jednorodzinnym domu zbędna.
  • Aplikacja: tu różnice są ogromne. myWallbox, Easee, Schneider eSetup - aplikacje, których chce się używać. Sprawdź recenzje w Google Play przed zakupem.
  • Harmonogramy taryfowe: kluczowe w taryfie G12/G13 - wallbox musi sam startować po 22:00 i kończyć przed 6:00. Każdy lepszy model to potrafi.

4. Bezpieczeństwo - zabezpieczenia różnicowe i instalacja

Kluczowy punkt: wallbox musi mieć RCD typu B lub elektroniczne wykrywanie DC (DC-RCM 6 mA). Prostownik w aucie generuje na linii AC składową stałą - klasyczny RCD typu A może się w jej obecności “zaślepić” i przestać chronić.

Norma PN-HD 60364-7-722 wymaga jednego z dwóch:

  1. RCD typu B przed wallboxem (drogi, 600-1 500 zł).
  2. Wallbox z fabrycznym DC-RCM 6 mA + zwykły RCD typu A. Standard w średniej klasie i ekonomicznie tańsze rozwiązanie.

Sprawdzaj kartę produktu. Tani wallbox za 2 500 zł + 1 200 zł RCD B = już nie taki tani.

Reszta instalacji to standard dla elektryka SEP:

  • Przewód YKY 5x4 mm² lub 5x6 mm² z rozdzielnicy do wallboxa.
  • Wyłącznik nadprądowy (np. C16 3P dla 11 kW).
  • Uziemienie z pomiarem rezystancji.
  • Pomiary powykonawcze i protokół - żądaj zawsze (dokument do dotacji i ubezpieczyciela).

Montaż profesjonalnie: 1 500-3 500 zł zależnie od długości trasy i trudności (kucie, fasady).

5. Dotacja na wallbox w 2026 - co po Mój Prąd

Wcześniejsza wersja tego poradnika opisywała dotację na wallbox w “Mój Prąd 7.0”. Taka edycja nie została uruchomiona. Stan na 24.09.2026:

  • Mój Prąd - ostatnia edycja (6.0) zakończyła nabór 12.09.2025. NFOŚiGW informuje na mojprad.gov.pl, że edycja 7.0 “nie zostanie uruchomiona w dotychczasowej formule”.
  • Przydomowe Magazyny Energii cz. 2 - następca Mój Prąd, nabór planowany w IV kwartale 2026. Według opublikowanych założeń finansuje magazyn energii, magazyn ciepła i falownik hybrydowy (łącznie do 19 000 zł na punkt poboru energii). Wallboxa nie ma na liście - szczegóły w przewodniku PME 2026.

W praktyce w 2026 kalkulację wallboxa rób więc bez dotacji:

  • Wallbox 3-fazowy 11 kW z DLM i OCPP: 7 800 zł netto
  • Montaż z materiałem: 2 500 zł netto
  • Razem: 10 300 zł netto

Jeśli planujesz jednocześnie magazyn energii, warto zgrać projekt: falownik hybrydowy, EMS i wallbox smart mogą pracować w jednym systemie, a magazyn (min. 10 kWh i co najmniej 2x moc PV) ma szansę na dotację z PME2. Co stało się z programem Mój Prąd, opisujemy w artykule Mój Prąd zakończony - co dalej. Jeśli planujesz też wymianę źródła ciepła - zajrzyj do porównania: od której dotacji zacząć.

6. Ceny 2026 - tabela budżetowa

Realny rynek polski, ceny netto, urządzenie bez montażu (montaż zawsze osobno 1,5-3,5 tys. zł):

KlasaSpecyfikacjaCena netto 2026Dla kogo
Basic1F 7,4 kW lub 3F 11 kW, brak DLM, prosta aplikacja, RCD A + DC-RCM3 000 - 4 000 złPHEV, garaż z osobnym przyłączem, użytkownik bez wymagań smart
Mid / smart3F 11 kW, DLM, aplikacja z harmonogramami, integracja PV (excess solar), OCPP 1.6, MID opcjonalnie5 000 - 8 000 złDom z PV, codzienne BEV, użytkownik świadomy taryf
Premium3F 11 lub 22 kW, DLM full, OCPP 1.6/2.0, MID standard, RFID, integracja HEMS, wykończenie premium8 000 - 15 000 złFirmy, wspólnoty, dom z magazynem energii i HEMS, dwa auta EV

Marki realnie obecne na rynku PL (alfabetycznie):

  • ABL (eMH1, eMH3) - niemiecki klasyk, solidna mechanika, MID fabrycznie w wybranych modelach.
  • Easee (Home, Charge Core) - skandynawski lider, doskonały DLM 3-fazowy, 5-9 tys. zł.
  • EVBox (Elvi, Liviqo) - holenderski producent, dobra integracja OCPP, popularny we flotach.
  • Schneider Electric (EVlink Home Smart, Pro AC) - niezawodność, integracja z HEMS, dobry support PL.
  • Tesla Wall Connector Gen 3 - Type 2 UE, 11/22 kW, działa z każdym autem; ok. 2 200 zł, ale brak MID.
  • Wallbox (Pulsar Plus, Copper SB) - hiszpański producent z najlepszą aplikacją myWallbox, dynamiczne ładowanie z PV (Power Boost / Eco-Smart), 4,5-9 tys. zł.

W naszej praktyce w Małopolsce i Śląsku najczęściej montujemy Wallbox Pulsar Plus 11 kW, Easee Home 11 kW i Schneider EVlink Home Smart - złoty środek między ceną i funkcjami.

7. Integracja z fotowoltaiką - realne oszczędności

To temat, dla którego warto kupić smart wallbox zamiast basic. Excess solar charging działa tak: wallbox czyta produkcję falownika i pobór domu, oblicza nadwyżkę (PV 6 kW, dom 1,5 kW, nadwyżka 4,5 kW) i ładuje auto dokładnie tą nadwyżką.

Dlaczego to się opłaca w net-billingu?

  • Energia oddana do sieci: cena RCE 0,25-0,40 zł/kWh.
  • Energia z sieci: 0,90-1,20 zł/kWh brutto.
  • Każda kWh z nadwyżki na auto zamiast do sieci oszczędza ok. 0,60-0,80 zł.

Przy 15 000 km/rok, 18 kWh/100 km i 50% z nadwyżek = ok. 1 350 kWh rocznie ładowane z PV. Oszczędność: 800-1 000 zł rocznie względem ładowania z sieci nocnego. Smart wallbox droższy o 2 000 zł od basica zwraca się w 2-3 lata. Więcej w przewodniku fotowoltaika - czy się opłaca w 2026 oraz w sekcji fotowoltaika.

Krok drugi to magazyn energii: falownik hybrydowy kieruje produkcję najpierw na dom, potem auto, potem magazyn, dopiero na końcu do sieci. Autokonsumpcja PV rośnie z 25-30% do 60-75%. Szczegóły w dziale magazyny energii.

8. Wybór praktyczny - checklist instalatora

Krótka lista, którą warto przepracować z instalatorem przed zamówieniem sprzętu:

  1. Sprawdź przyłącze: 1F czy 3F? Jaka moc umowna? (Faktura prądu lub aplikacja OSD.)
  2. Sprawdź auto: jaką moc AC przyjmuje (OBC 7,4 / 11 / 22 kW)?
  3. Sprawdź rozdzielnicę: jest miejsce na nowy obwód? Wolny B/C16 3P? Brak DLM oznacza ryzyko wyrzucania głównego.
  4. Trasa kabla: ile metrów od rozdzielnicy do parkowania? Czy kucie, czy korytko, czy fasada?
  5. DLM tak/nie: jeśli masz PV, pompę ciepła i indukcję - bezdyskusyjnie tak.
  6. MID tak/nie: prywatne auto - nie. Służbowe - tak.
  7. Tethered czy untethered: jeden samochód, regularnie - tethered. Goście / przyszłościowe - untethered.
  8. Dotacje: wallbox w 2026 bez dotacji; planujesz magazyn? Sprawdź warunki Przydomowych Magazynów Energii.

FAQ

Czy wallbox 22 kW naładuje moje auto 2x szybciej niż 11 kW?

Nie, jeśli auto ma 11 kW OBC - a tak jest w 90% modeli na rynku PL. Wallbox dostarczy maksymalnie tyle mocy, ile przyjmie pokładowa ładowarka samochodu. Sens 22 kW pojawia się tylko przy autach z OBC 22 kW (Renault Zoe, Audi e-tron GT, Tesla Model S/X w niektórych konfiguracjach). Przed zakupem sprawdź specyfikację OBC swojego auta.

Czy mogę zamontować wallbox samodzielnie?

Nie. Instalacja wallboxa powyżej 3,7 kW podlega obowiązkowi montażu przez osobę z uprawnieniami SEP do 1 kV i wymaga zgłoszenia do OSD (operatora sieci dystrybucyjnej) przy mocy ponad 11 kW. Samodzielny montaż unieważnia gwarancję i może być problemem przy ubezpieczeniu domu. Koszt profesjonalnego montażu (1,5-3,5 tys. zł) jest niewspółmiernie mały do ryzyka.

Czy potrzebuję zgody operatora sieci na wallbox?

Do 11 kW włącznie: zgłoszenie informacyjne (formularz online u Twojego OSD - Tauron, PGE Dystrybucja, Enea). Powyżej 11 kW: zgoda przed montażem, czasem konieczność zwiększenia mocy umownej i wymiany licznika. W praktyce dla wallbox 11 kW w domu z istniejącym 3F przyłączem jest to formalność trwająca 2-3 tygodnie.

Ile kosztuje samo ładowanie auta w domu w 2026?

W taryfie G12/G13 nocna stawka to ok. 0,55-0,75 zł/kWh brutto. Przy zużyciu 18 kWh/100 km daje to 10-14 zł/100 km. Z nadwyżek PV (ładowanie excess solar) realny koszt to 0,25-0,40 zł/kWh, czyli 4,5-7 zł/100 km. Dla porównania spalinowy benzyniak z średnim spalaniem 7 l/100 km i ceną 6,5 zł/l to 45-50 zł/100 km.

Czy wallbox można podłączyć do magazynu energii?

Tak - i to jest właśnie konfiguracja optymalna w 2026. Falownik hybrydowy (np. Fronius GEN24 Plus, Sungrow SH, SolarEdge Energy Hub) zarządza priorytetami: dom, auto, magazyn, sieć. Wallbox smart (Wallbox Pulsar Plus, Easee, Schneider) komunikuje się z falownikiem przez Modbus TCP lub własny ekosystem chmurowy. Efekt: autokonsumpcja PV rośnie z 25-30% do 60-75%, ROI fotowoltaiki skraca się do 5-7 lat.

Czy wallbox sprawdzi się w garażu nieogrzewanym?

Tak - zakres pracy zwykle -25 do +50 °C i obudowa IP54-IP65. Garaż wolnostojący, ściana zewnętrzna, zadaszenie - wszędzie pracuje. Pamiętaj jednak, że samochód w mrozie ma pojemność użytkową baterii niższą o 20-30%, więc czasy ładowania zimą wydłużają się niezależnie od wallboxa.

Podsumowanie

Wallbox w 2026 roku nie jest już opcją - przy realnej eksploatacji BEV/PHEV to konieczność technologiczna i ekonomiczna. Świadomy wybór sprowadza się do trzech decyzji: moc dopasowana do auta i przyłącza (najczęściej 11 kW), smart z DLM i integracją PV (jeśli masz fotowoltaikę) oraz wspólny projekt z PV i magazynem energii. Dotacji na sam wallbox w 2026 nie ma (Mój Prąd się zakończył), ale ładowanie z nadwyżek PV i w taryfie nocnej obniża koszt przejazdu kilkukrotnie względem auta spalinowego.

Jeśli planujesz wallbox w pakiecie z fotowoltaiką lub magazynem na terenie Małopolski albo Śląska, zapraszamy do działu stacje ładowania (wallbox) i kontaktu telefonicznego: 608 682 620. Wykonujemy projekt, zgłoszenie do OSD, montaż i pomiary powykonawcze - z dokumentacją techniczną, a przy magazynie energii także pod wniosek w programie Przydomowe Magazyny Energii.

Udostępnij: Facebook X / Twitter LinkedIn Email

Realizujemy w miastach

Świadczymy usługi montażu w Małopolsce i na Śląsku. Sprawdź ofertę w swoim mieście:

Czytaj dalej

Bezpłatna konsultacja

Sprawdź, czy się kwalifikujesz do dotacji i jakie rozwiązanie pasuje do Twojego domu - bez zobowiązań.

☎ Zadzwoń: 608 682 620